Nejbližší akce

 • 27.11.
  2014
  10.00
  Seminář

  National resilience

  Leena Ilmola
  Leena Ilmola (International Institute for Applied Systems Analysis; The X-Network, Finland)
  CTS, Husova 4, Praha 1

  Čtvrteční seminář CTS

 • 01.12.
  2014
  15.50
  Seminář

  Inštrumentálny realizmus a problém povahy vedeckých inštrumentov

  Pavol Labuda
  Mgr. Pavol Labuda, Ph.D., Katolická univerzita v Ružomberku
  FF UK, nám. Jana Palacha 2, m. č. 217

  Logicko-filosofický seminář

 • 01.12.
  2014
  15.00
  Workshop

  Filosofie Louise Althussera

  Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1

  Pořádá Oddělení pro studium moderní české filosofie
  Workshop se koná při příležitosti vydání knihy Petra Kužela Filosofie Louise Althussera.
  Vystoupí Petr Kužel, Josef Fulka, Michael Hauser a Jiří Růžička.

Kalendář akcí

«  listopad 2014  »
poútstčtsone
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Aktuality

 • Řízení k udělení titulu DSc. prof. Jaroslavu Peregrinovi

  27.11.2014

  Dne 20. listopadu 2014 proběhla ve Filosofickém ústavu veřejná obhajoba disertační práce prof. RNDr. Jaroslava Peregrina, CSc. s názvem Inferentialism. Členové komise jednomyslně doporučili udělit prof. Peregrinovi titul Doctor Scientiarum (DSc.). V další fázi jmenovacího řízení posoudí tento návrh akademické Grémium pro udělování titulu DSc. a Vědecká rada AV ČR.

 • Cenu Igora Zabela za kulturu a teorii obdržel Karel Císař

  10.11.2014

  Mgr. Karel Císař, Ph.D. člen Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR převzal 6. listopadu ve Vídni mezinárodní ocenění Igor Zabel Award for Culture and Theory za rok 2014. Porota ocenila jeho dlouholetou teoretickou i kurátorskou práci a způsob, jakým v ní uplatňuje svou schopnost „uvažovat nejen v mezinárodních, ale také v mezioborových kontextech". Více ZDE a ZDE.

 • Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR

  01.11.2014

  Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR, který se jako součást vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2014 koná v pondělí 10. a ve čtvrtek 13. listopadu od 10 do 17 hodin na adrese Jilská 1, Praha 1 (Filosofický ústav AV ČR). Program Dne otevřených dveří si můžete přečíst ZDE.

 • Laureátem Státní ceny za překlad je Jiří Pechar

  23.10.2014

  Doc. PhDr. Jiří Pechar, vědecký pracovník Oddělení současné kontinentální filosofie, obdrží dnes Státní cenu za překladatelské dílo pro rok 2014. Cena mu bude udělena za celoživotní dílo. Slavnostní udílení Státní ceny za literaturu, Státní ceny za překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury se koná 23. 10. 2014 od 20.00 ve Veletržním paláci. Přímý přenos vysílá Česká televize na programu ČTart. Medailon Jiřího Pechara čtěte níže.

Právě vychází

  • erkenntnis-vol-79-5-2014

   Erkenntnis Vol.79, 5/2014

   Timothy Childers, Ondrej Majer (eds.)
   Springer
  • inferentialism-why-rules-matter

   Inferentialism. Why Rules Matter

   Jaroslav Peregrin

   The term 'inferentialism', coined by Robert Brandom, has become a trademark of a certain position in the philosophy of language which claims that meanings identify with inferential roles – a radical departure from more traditional semantic approaches. Independently of this, the term is now cropping up in logic, in connection with positions prioritizing proof-theory over model theory and approaching meaning in logical, especially proof-theoretical, terms. The book brings these two strands together: it reviews and critically assesses the foundations of Brandomian inferentialism; it proposes upgrades; and it clarifies its relationship to inferentialism in logic. Emphasis is laid on clearly articulating the general assumptions on which inferentialism rests, thus elucidating its foundations, followed by discussing the consequences of this standpoint, and then dealing with the most intensive objections raised against the standpoint.

   Palgrave Macmillan
  • revoluce-nebo-transformace-revolucia-alebo-transformacia

   Revoluce nebo transformace? Revolúcia alebo transformácia?

   Peter Dinuš, Ladislav Hohoš, Marek Hrubec a kol.

   Pětadvacetileté výročí od událostí roku 1989 přináší příležitost znovu reflektovat pojmy revoluce a transformace. Kniha přibližuje téma postupných i rychlých, zásadních i povrchních, dramatických i plynulých sociálních změn v posledním období a ukazuje možné budoucí (transformační a revoluční) vývojové trajektorie. Obsahuje transdisciplinární rozbory na pomezí filosofie, politologie, sociologie, globálních a kulturních studií.

   Filosofia
  • kapitalismus-mytus-jednoho-slova

   Kapitalismus: mýtus jednoho slova

   Břetislav Horyna

   Kniha je souborem originálních esejů o krizovém stavu současné světové a rovněž české společnosti. Pomocí kritiky současných dominantních politických a hospodářských doktrín hledá příčiny rozštěpení světové pospolitosti, strmého růstu všestranné nerovnosti, úpadku potřeby demokracie a krize demokratického vládnutí, jež ohlašují nezbytnost systémové změny západní kapitalistické civilizace.

   Filosofia
  • filosofie-louise-althussera-o-filosofii-ktera-chtela-zmenit-svet

   Filosofie Louise Althussera. O filosofii, která chtěla změnit svět

   Petr Kužel

   Kniha v ucelené podobě přibližuje myšlení francouzského filosofa Louise Althussera, jednoho z nejvýznamnějších marxistických teoretiků 20. století. Analyzuje vývoj jeho filosofie od období šedesátých let až po jeho pozdní filosofii tzv. aleatorního materialismu z let osmdesátých. Zabývá se Althusserovým výkladem Marxe, koncepcí ideologických státních aparátů i Althusserovými názory na události května 1968. Jeho myšlení zasazuje do intelektuálního a politického kontextu.

   Filosofia
  • soucasne-pristupy-v-historicke-epistemologii

   Současné přístupy v historické epistemologii

   Tomáš Dvořák a kol.

   Prostřednictvím případových studií kniha představuje historickou epistemologii coby snahu o produktivní propojení historických a teoretických přístupů k oblasti vědy a vědění.

   Filosofia

AKC